Uňa de gato

19.11.2021

Uňa de gato neboli Vilcacora neboli Kočičí dráp, latinsky Uncaria tomentosa je jednou z nejznámějších a nejužívanějších bylin Peru.

Jedná se o zdřevnatělou liánu, která se dorůstá kolem dvaceti až třiceti metrů a její název Kočičí dráp vznikl podle trnů, které vyrůstají u báze listů.

V oblasti Pucallpy roste velmi hojně, pro vlastní užití si ji můžeme koupit od indiánů žijících na břehu řeky.

Její využití a příprava: Pro léčení se připravuje odvar z přibližně 20g kousku kůry na jeden litr vody . Omytou kůru dáte do vody, přivedete k varu, vaříte cca 5 minut a necháte do rána odstát. Ráno kůru vyndáte, necháte oschnout a večer připravíte z té samé kůry opět stejným způsobem. Pokud nestačíte večer, můžete vařit ráno 20min. Nápoj se pije celý den místo běžného pití, tozn. připravte si ho cca 2l. Samozřejmě se můžete napít i něčeho jiného, ale když to zvládnete jen s tímto čajem, je to lepší. Pokud se opravdu chcete léčit, pijte ho min 14dní-3 týdny, pak si dejte 14 dní pauzu a znovu.

Pokud se setkáte s vilcacorou ve formě prášku, doporučujeme jej nasypat do sítka či textilního čajového sáčku a nechat louhovat, abyste omezili přímou konzumaci kůry. Přeci jenom se nejedná o prášek z ovoce, ale o kůru, která se nerozpustí.

Malou lžičku prášku na hrneček, louhovat minimálně 15 minut, ale můžete i déle a pomalu popíjet během dne.

Účinky: čistí krev, působí proti rakovině, pomáhá při léčbě diabetu, působí protizánětlivě, používá se při únavě organismu.

Např. při zánětech močového měchýře můžete pít s chanca piedra a rais de vasai. Vaří se dohromady ve stejném poměru.

Její použití je možné i u zvířat, například u koček při snížené imunitě a dále u virových onemocnění, kdy například kočky trpí chronickou rýmou, koťata jsou uslzená, málo prospívají. Zde lze využít prášek na špičku nože 1x denně do jídla, nebo čaj např. 5ml do jídla. Zbytečně nedávejte více, aby nedošlo k alergickým reakcím nebo předávkování. Lze užívat dlouhodobě např. 3 týdny  poté např. obden, popř když zvíře bude najednou silně odmítat dát týden pauzu. U psů je to podobné, zejm.  lze tato bylina použít při léčbě nádorů, nebo u psů trpícími zahleněním a pod.