Palo Santo

13.11.2022
Bursera graveolens, známá ve španělštině jako palo santo ("svatá hůl"), je divoký strom pocházející z poloostrova Yucatán, Peru a Venezuely. Bursera graveolens se vyskytuje v sezónně suchých tropických lesích Mexika, Venezuely, Kostariky, Salvadoru, Guatemaly, Hondurasu, Kolumbie, Ekvádoru, Peru a na ostrovech Galapágy. Strom patří do stejné čeledi (Burseraceae) jako kadidlo a myrha. Hojně se používá při rituální očistě a jako lidová medicína při bolestech břicha, jako prostředek pro pocení a jako mazání při revmatismu. Vyzrálé jádrové dřevo je bohaté na terpeny, jako je limonen a α-terpineol.


Zdravotní přínos Palo Santo

Po tisíce let se dřevo, pryskyřice a olej používají k léčebným účelům. Používá se hlavně k léčbě bolesti a stresu. Také se říká, že čistí negativní energii. Palo santo je spojeno s několika léčivými a terapeutickými výhodami. Údajně umí následující. 

1. Snižuje bolest

Předpokládaným přínosem je úleva od bolesti. Lidé používají palo santo k léčbě různých typů bolesti, včetně: artritidy, bolesti hlavy, bolesti v krku. Tento účinek může opět souviset se stavy limonenu, látka má analgetické (zmírňující bolesti) a protizánětlivé vlastnosti. 

2. Zlepšuje reakci na stres

Mnoho lidí považuje aroma palo santo za relaxační, takže se běžně používá ke zmírnění stresu. Má se za to, že má očistný a čistící účinek na tělo a mysl. Může to být také způsobeno tím, že inhalovaný limonen vykazuje antistresové a protiúzkostné vlastnosti.

3. Odpuzuje komáry 

Tradičně se palo santo široce používá k odpuzování komárů. Říká se také, že odradí mravence, termity a mouchy. Esenciální olej palo santo se skládá hlavně z limonenu. Limonen je látka s insekticidními vlastnostmi, proto se používá v přírodních repelentech proti hmyzu.

Formy použití

V závislosti na formě se palo santo používá různými způsoby. 

Olej Palo santo. Olej se obvykle inhaluje během aromaterapie. Tato metoda se často používá při cvičení jógy, meditaci nebo provádění jiných činností uvolňujících stres. Olej lze také aplikovat na pokožku. Tato technika se obvykle používá k léčbě bolesti.

Dřevo Palo santo. Dřevo se pálí jako kadidlo. Při hoření uvolňuje do vzduchu aromatický kouř. Palo santo třísky a prášek se používají stejným způsobem. 

Pryskyřice Palo santo. Stejně jako dřevo palo santo se pryskyřice používá jako kadidlo. Umístí se na zahřátý kotouč dřevěného uhlí v hořáku, který uvolňuje aroma pryskyřice.

Originální článek v angličtině zde: