Camu camu

11.04.2023

Šampionem vitamínu C je ovoce Camu Camu!  Toto super ovoce zůstává ve svém oboru neporaženo. S 50krát více vitaminu C než pomeranč a 37krát více než kiwi, Camu Camu poráží i acerolu.

Camu Camu, také známé jako Myrciaria dubia , je název ovoce a název keře, na kterém roste.

Vlastnosti a účinky:

Proti stárnutí

Vitamin C je nezbytnou součástí pro regeneraci kolagenu. Jeho přítomnost v kostech, dásních, chrupavkách, svalech a srdečních stěnách působí příznivě na buňky.

Kombinace vitamínu C, antioxidantů (které oddalují stárnutí buněk) a dalších živin vytváří vítěznou kombinaci. Camu Camu se proto podílí na oddálení procesu stárnutí, zpomalení progrese věkem podmíněné makulární degenerace (stejně jako ztráty zrakové ostrosti), redukci vrásek a jemných linek a zachování pružnosti a tonusu pokožky. Pomáhá také hojit popáleniny a podílí se na opravě dermis a epidermis.

Zlepšuje náladu

Vysoký obsah vitamínu C v Camu Camu může pomoci vašemu mozku produkovat více serotoninu, a tím zlepšit vaši náladu. To je také důvod, proč toto ovoce může být lékem na deprese (pokud jsou spojeny s nízkou hladinou serotoninu). Za potíže může mimo jiné právě nízká hladina vitaminu C. V nemocnici v Montrealu byl proveden experiment s pacienty, kteří vykazovali určité známky deprese. Po podání dávky vitaminu C bylo u většiny z nich zaznamenáno výrazné zlepšení nálady.

Konzumace vitaminu C má také anxiolytický účinek, takže pomáhá v boji proti stresu a úzkosti.

Stimuluje přirozenou obranyschopnost a posiluje imunitní systém

Pokud byste si měli vybrat jen jedno superovoce pro posílení své přirozené obranyschopnosti a imunitního systému, Camu Camu by mělo být na prvním místě. Jeho obsah vitaminu C z něj dělá ideálního spojence při únavě, virové infekci, stresu, přepracování, v zimě je skvělý i při nachlazení!

Na prevenci rakoviny

Toto malé ovoce obsahuje velké množství antioxidantů. Výborný způsob boje proti volným radikálům (způsobujícím vážná onemocnění, jako je rakovina)! Díky této koncentraci antioxidantů je Camu Camu přispívá k prevenci rakoviny.

Protizánětlivý účinek

Do našich krajů se sice dostal až po letech, ale už v amazonských městech se používal jako protizánětlivý prostředek. A je pravda, že antioxidanty přítomné v organickém Camu Camu pomáhají bojovat proti zánětu.

Posiluje fungování mnoha tělesných systémů

Vitamin C přítomný v této superpotravě může pomoci detoxikovat játra a zabránit vzniku aterosklerózy a arteriosklerózy. Snižuje také hladinu cholesterolu.

Zlepšuje činnost srdce

Vraťme se na chvíli do Amazonie, kde se Camu Camu využívalo v tradiční medicíně a v prevenci kardiovaskulárních chorob. Bylo také prospěšné pro regulaci srdečního rytmu, ve skutečnosti několik studií ukázalo, že užívání této superpotraviny snižuje riziko poruch srdečního rytmu a tachykardie. Jedním z důvodů je, že Camu Camu je bohaté na draslík, který je nezbytný pro prevenci srdečních problémů.

Stimuluje paměť

Antioxidanty opět udeřily!  Ve skutečnosti snižují pravděpodobnost ztráty paměti související s věkem. Podle některých výzkumů lze Camu Camu použít v prevenci Alzheimerovy choroby, protože podporuje koncentraci a zabraňuje "zamlžení mozku".

Camu Camu pochází přímo z Amazonie a ze zemí jako Peru, Brazílie, Kolumbie nebo Venezuela. Toto malé ovoce velikosti švestky roste na keřích v bažinatých a záplavových oblastech povodí Amazonky. Camu Camu používali domorodí obyvatelé Amazonie na mnoho způsobů: v tradiční medicíně jako protizánětlivý prostředek a dokonce i při vaření (jako náhražka citronu). Toto superovoce však zůstávalo dlouho ve stínu, jelikož obyvatelé Amazonie nevěděli, zda je jedlé či nikoliv. 

Upozornění: Velké dávky vitamínu C mohou způsobit průjem nebo střevní poruchy. Snížení dávky nebo dočasné vysazení Camu Camu obvykle pomáhá odstranit tyto nežádoucí účinky.

Je důležité vědět, že delší konzumace ve velkém množství může způsobit žaludeční nevolnost, průjem a nevolnost a dokonce i některé problémy s ledvinami.

Ať už se léčíte, nebo máte zdravotní problém, jako je rakovina (také pokud máte sklony k vředům nebo jiným), je nejlepší vyhledat odbornou radu. Ve skutečnosti může Camu Camu interferovat s některými chemoterapeutickými léky.

Pokud jste naprosto zdraví, můžete si promluvit se svým lékařem nebo lékárníkem, který vám pomůže zvolit vhodné množství konzumace.

Jako u všeho se důrazně doporučuje nepřekračovat doporučenou denní dávku (více než 3000 mg denně). Také se vyhněte užívání Camu Camu v noci: mohlo by vám bránit ve spánku kvůli obsahu vitamínu C!


Zdroje textu - přeloženo z vegalia.fr 

Zdroje obrázků - pod hypertextovým odkazem na obrázku.